Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Jak założyć spółkę z o.o.?

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć na dwa sposoby. Pierwszy sposób to zawarcie umowy spółki z o.o. u notariusza, w formie aktu notarialnego, a następnie złożenie elektronicznie wniosku o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym przez Portal Rejestrów Sądowych. Drugi sposób to zawarcie umowy spółki z o.o. przez portal S24 udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w formie elektronicznej i złożenie elektronicznie wniosku o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym przez ten portal.

Jak szybko założyć spółkę z o.o.?

Szybszym sposobem założenia spółki jest zawarcie umowy spółki z o.o. przez portal S24. To rozwiązanie jest dla wspólników, którzy  nie przewidują niestandardowych zapisów w umowie spółki. W portalu S24 można wygenerować wszystkie dokumenty potrzebne założenia spółki oraz do złożenia wniosku o wpis, w tym dokumentu umowy spółki, listy wspólników czy oświadczenia o wniesieniu kapitału. Wszystkie dokumenty podpisuje się za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Za pośrednictwem systemu S24 spółkę zarejestrować można nawet w dobę. W praktyce rejestracja spółki z o.o. powinna zająć faktycznie kilka dni, maksymalnie do tygodnia.

Jaki jest koszt założenia spółki z o.o.?

W przypadku założenia spółki z o.o. u notariusza, koszty rejestracyjne, w tym ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wynoszą łącznie 600,00 zł. Do tego należy doliczyć taksę notarialną, która może wynieść od około 160,00 zł – 1500,00 zł, w zależności od wysokości kapitału zakładowego. Do kosztów należy doliczyć koszt wydania wypisów aktu notarialnego.

Z kolei założenie spółki przez system s24 będzie tańszym rozwiązaniem. Koszty rejestracyjne, w tym  ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wyniosą łącznie 350,00 zł.

Dodatkowo w obydwy przypadkach, w terminie 14 dni od podpisania umowy spółki z o.o., spółka powinna opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość zależna jest od kapitału zakładowego spółki i wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o wysokość opłaty sądowej i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Co należy zrobić po założeniu spółki z o.o.?

Czynności jakie należy podjąć po założeniu spółki z o.o. są następujące:

  • upewnić się czy zapłacono podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • otworzyć rachunek bankowy spółki z o.o.,
  • złożyć formularz NIP-8 do urzędu skarbowego – w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki w KRS należy zgłosić tzw. dane uzupełniające do urzędu skarbowego, na formularzu NIP-8,
  • spółki, które będą podatnikami czynnymi podatku VAT przed pierwszą czynnością opodatkowaną powinny złożyć wniosek VAT-R, jeżeli zaś będą świadczyć usługi lub sprzedawać towary do Unii Europejskiej także VAT-UE,
  • podpisać umowę z biurem księgowym,
  • rejestracja spółki z o.o. w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.

Założenie spółki z o.o. – pomoc prawna

Przed założeniem spółki z o.o., jak również w celu założenia spółki z o.o. warto skonsultować się z kancelarią posiadającą doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców, aby upewnić się, że wszystkie wymogi i procedury są spełnione zgodnie z obowiązującym prawem. Nasza Kancelaria świadczy usługi pomocy przedsiębiorcom. Jeżeli potrzebujesz pomocy w założeniu spółki z o.o. skontaktuj się z nami!

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649

 

Masz pilną sprawę?

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami!