Unieważnienie WIBOR Warszawa
Unieważnienie kredytu frankowego jest znaną praktyką ostatnich lat w związku z występowaniem w umowach kredytu klauzul abuzywnych. W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o unieważnieniu kredytu złotówkowego. Czy jest to możliwe? Jak unieważnić umowę kredytu złotówkowego?
WIBOR – czy jest nielegalny?
Wskaźnik WIBOR to wskaźnik służący obliczeniu oprocentowania kredytów złotówkowych, który zależy od kosztów pozyskania przez banki finansowania. WIBOR jako jeden ze składników oprocentowania kredytu powinien być ustalany w oparciu o rzeczywiste transakcje między bankami. W praktyce jednak takich transakcji nie ma, więc jest on ustalany w oparciu o dane szacunkowe, które są przesyłane przez banki. Wśród kredytobiorców powstają obawy o to, że banki mogą sztucznie zawyżać szacunkowe wartości transakcji by w ten sposób podwyższyć wskaźnik.
Dodatkowo w przypadku wzrostu wskaźnika WIBOR całe ryzyko z tym związane ciąży na kredytobiorcy. Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca w stosunku do konsumenta. Bank jako silniejszy podmiot nie ponosi negatywnych konsekwencji w przypadku wzrostu stóp procentowych, a w konsekwencji wskaźnika WIBOR.
W przypadku kredytów złotówkowych bank nie sprostał obowiązkowi informacyjnemu wobec kredytobiorcy. W wielu przypadkach kredytobiorcy nie uzyskali niezbędnych informacji o ryzyku, które wiąże się z kredytem opartym o zmienną stopę procentową. Informacja taka powinna być wyrażona prostym i zrozumiałym językiem, tak aby przecięty konsument mógł ją zrozumieć.
Jak unieważnić umowę kredytu złotówkowego?
W celu unieważnienia umowy kredytu należy złożyć pozew do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy. W pozwie należy wskazać, które zapisy umowy kredytu są niedozwolone. Klauzule niedozwolone to postanowienia umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami oraz rażąco naruszają jego interesy. W przypadku kredytów złotówkowych są to najczęściej postanowienia określające wysokości oprocentowania kredytu w oparciu o wskaźnik WIBOR.
Do tej pory nie zostały jeszcze wydane prawomocne wyroki w przedmiocie usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej lub unieważnienia umowy kredytowej opartej o wskaźnik WIBOR.
Korzyści pozwania banku za kredyt złotówkowy
Pozwanie banku może przysporzyć kredytobiorcy wielu korzyści.
Wyrok jaki może wydać sąd uznając zapisy dotyczące WIBOR za klauzule abuzywne | ||
usunięcie z umowy kredytowej wskaźnika WIBOR oraz marży kredytu |
usunięcie z umowy kredytu tylko wskaźnika WIBOR |
unieważnienie całej umowy kredytu |
SKUTKI ZAPADŁEGO WYROKU |
||
bank zobowiązany będzie do zwrotu wpłaconych przez kredytobiorcę odsetek i kontynuować nieoprocentowaną spłatę kredytu przez okres określony w umowie kredytobiorca zwróci jedynie pożyczony kapitał kredytu |
bank rozliczy umowę kredytu usuwając WIBOR tak, jakby oprocentowanie równało się wysokości marży kredytowej kredytobiorca dalej będzie spłacał kredyt z niskim oprocentowaniem opartym na marży kredytowej |
bank zobowiązany będzie do zwrotu pełnej kwoty zapłaconego kapitału i odsetek, kredytobiorca zwróci kwotę udostępnionych środków pieniężnych |
Unieważnienie kredytu złotówkowego WIBOR – kancelaria Warszawa
Pozew w sprawie kredytu złotówkowego to pierwszy krok na drodze sądowej w celu unieważnienia umowy. Ze względu na skomplikowaną materie prawną w celu jego sporządzenia warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jeżeli chcesz sprawdzić czy możesz podważyć swoją umowę kredytu złotówkowego skontaktuj się z naszą Kancelarią.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162