Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Co zrobić gdy otrzymaliśmy pozew o zwrot dotacji covidowych?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych. Wielu przedsiębiorców odebrało pozwy z sądu. Co zrobić jeżeli zostaliśmy pozwani o zwrot subwencji covidowych?

Pozew o zwrot subwencji covidowych

Przede wszystkim, otrzymując pozew o zwrot środków z tarczy antykryzysowej, należy zadziałać jak najszybciej i zwrócić się o pomoc prawną. Od dnia odebrania pozwu biegnie nam termin na wniesienie odpowiedzi. Sąd doręczając nam pozew, powinien wyznaczyć nam termin na złożenie odpowiedzi na pozew i przedstawienie swoich wniosków dowodowych. Termin ten nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Złożenie odpowiedzi na pozew w terminie to kluczowa rzecz! Przegapienie terminu, może bowiem wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, w tym przegraniem sprawy.

Dlaczego PFR pozywa przedsiębiorców?

PFR kieruje sprawy do sądu o zwrot części lub całości przyznanych dotacji w ramach tarczy finansowej. Jako uzasadnienie takich żądań wskazuje na brak spełnienia określonych warunków lub nieprawidłowości w zgłoszonych danych. Co istotne, nie każde wezwanie czy też pozew są uzasadnione. W każdym przypadku należy dokonać szczegółowej analizy wszystkich dokumentów i okoliczności.

Sprawa z PFR – zwrot subwencji – jakie dokumenty będą niezbędne?

Przygotowując odpowiedź na pozew, należy zgromadzić odpowiednią dokumentację. Doświadczony prawnik dokładnie wskaże nam, jakie dokumenty będą w danym przypadku wymagane. Zazwyczaj niezbędna jest umowa subwencji, wszelka korespondencja z PFR, dokumenty związane z wykorzystaniem środków i zatrudnieniem.

Zwrot subwencji PFR – dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

Brak skorzystania z pomocy prawnej może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, w tym w szczególności koniecznością zwrotu otrzymanych środków. Dla niektórych firm może wiązać się to z ogromnymi problemami finansowymi. Z naszego doświadczenia wynika, że często pozwy kierowane przez PFR zawierają szereg błędów, a twierdzenia tam zasadne są sprzeczne z dokumentami. Stąd też warto podjąć działania.

Nasza Kancelaria adwokacka Warszawa Praga zapewnia kompleksową obsługą w sprawach związanych ze zwrotem dotacji PFR.

  • analiza Twojej sytuacji prawnej – dokonujemy analizy dokumentów i oceniamy realnie Twoją sytuację pod kątem prawnym, przekazujemy Ci nasze wnioski, ale też i konkretne rozwiązania, informujemy o szansach i zagrożeniach.
  • reprezentacja w sądzie – zapewniamy obecność i prowadzenie postępowania sądowego na każdym etapie
  • negocjacje – jeżeli w danym przypadku jest to zasadne negocjujemy z PFR (m.in. zwrot jedynie części środków, rozłożenia na raty)

Jeżeli masz pytania, chcesz skonsultować swoją sprawę – zachęcamy do kontaktu!

Maciej Fiedorowicz

Radca Prawny (WA-15162)