Wsparcie prawnika w interesach dziecka: Kiedy to jest konieczne?
Wśród licznych spraw sądowych, część bezpośrednio dotyczy interesów małoletnich dzieci. Do postępowań tego rodzaju możemy zaliczyć m.in. niektóre sprawy z zakresu prawa rodzinnego.
W części z nich to dziecko oficjalnie jest stroną procesu np. w sprawach o alimenty, w innych małoletni nie występuje co prawda w charakterze strony, ale nie ulega wątpliwości, że postępowanie bezpośrednio dotyczy jego interesów, przykładowo sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem, czy o wyrażenie zgody na dokonanie przez opiekunów prawnych dziecka czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.
W zależności od rodzaju sprawy, różna może być reprezentacja prawna dziecka. Jaka reprezentacja jest wymagana w sądzie? Jak prawidłowo i zgodnie z prawem zabezpieczyć interesy dziecka w sądzie?
Kto reprezentuje dziecko w sądzie?
Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę jaka jest właściwa reprezentacja prawna dziecka w sądzie? To kwestia niezwykle istotna, bo tylko prawidłowa reprezentacja prawna w należyty sposób zabezpieczy interesy dziecka w sądzie.
Oczywistym jest, że małoletnie dziecko nie może samodzielnie występować przed sądem. Prawa dziecka w sądzie musi zabezpieczać więc pełnomocnik, którym jest przedstawiciel ustawowy dziecka. Przedstawicielem ustawowym dziecka najczęściej są jego rodzice, choć w określonych przypadkach (np. gdy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej) może to być inna osoba (np. dziadkowie), ważne żeby była formalnie ustanowiona opiekunem prawnym dziecka.
Powyższe nie oznacza, że dziecko nie może mieć profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego, czy adwokata. Prawnik ds. dziecka musi jednak formalnie otrzymać pełnomocnictwo od przedstawiciela ustawowego dziecka. Rola adwokata dziecka jest bardzo istotna m.in. w niełatwych sprawach o ustanowienie alimentów. Prawnik ds. dziecka najlepiej będzie wiedział w jaki sposób zabezpieczyć interesy dziecka w sądzie i zadbać o to żeby prawa dziecka w sądzie były w należyty sposób chronione. Reprezentacja w sporach rodzicielskich, a do takich w praktyce zaliczyć możemy sprawy o alimenty, jest również istotnym odciążeniem dla rodzica, który udzielił pełnomocnictwa.
W jakich sytuacjach prawnych adwokat może reprezentować dzieci?
Tak naprawdę prawnik ds. dziecka może reprezentować dziecko w zdecydowanej większości spraw sądowych. Rola adwokata dziecka może być realizowana zawsze gdy w danej sprawie interesy dziecka w sądzie może reprezentować jego przedstawiciel ustawowy.
Zdarzają się jednak takie sprawy, w których prawa dziecka w sądzie, a tym samym jego reprezentacja prawna nie mogą być realizowane przez opiekunów prawnych. Przykładem spraw tego rodzaju są m.in. sprawy o wyrażenie przez sąd zgody na dokonanie przez przedstawicieli ustawowych czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Przykładem sprawy tego rodzaju może być sprzedaż należącej do dziecka nieruchomości. W takim wypadku interesy dziecka w sądzie muszą być reprezentowane przez niezależnego kuratora sądowego. Trzeba tu podkreślić, że ustanowiony przez opiekunów prawnych adwokat dziecka zamiast kuratora nie może reprezentować w sprawach tego rodzaju jego praw.
Jakie są prawa dziecka w sądzie?
Prawa dziecka w sądzie są co do zasady analogiczne jak osób dorosłych, z pewnymi odstępstwami związanymi z rozwojem i stopniem dojrzałości dziecka. Dziecko ma więc przede wszystkim pełne prawo do żądania realizacji i zabezpieczenia jego interesów prawnych przez sąd. Oczywiście z uwagi na swój wiek interesy dziecka w sądzie w praktyce reprezentują osoby dorosłe. Nie zmienia to faktu, że w sprawach z udziałem dziecka, w szczególności w sprawach rodzinnych, sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka.
Warto w tym miejscu przywołać art. 2161 § 1 KPC, który wskazuje, że w sprawach dotyczących osoby małoletniego dziecka wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Jeżeli przed sądem dziecko odmawia udziału w wysłuchaniu, sąd odstępuje od tej czynności. Przywołany przepis wskazuje dalej w § 2, że sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.
Dziecko ma prawo i możliwość występowania w sądzie nie tylko w charakterze powoda, czy pozwanego w sprawie o alimenty, ale również w innego rodzaju postępowaniach. Dziecko może więc być również m.in. świadkiem, czy pokrzywdzonym. Odrębne przepisy, m.in. z zakresu procedury karnej, regulują kwestie dostosowania warunków w jakich dziecko będzie przesłuchiwane, w szczególności w sprawach karnych, do wieku i możliwości poznawczych dziecka.
Reprezentacja prawna dziecka Warszawa – pomoc kancelarii prawnej
Sprawy sądowe dotyczące praw dziecka, jak np. sprawy o alimenty nie należą do prostych postępowań. Generują one też znaczne pokłady stresu, jak również często wiążą się z koniecznością przeprowadzenia wielu dowodów. Warto więc w tym zakresie skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii.
Pomoc taką świadczy Kancelaria Marczak Fiedorowicz, która zajmuje się m.in. sprawami rodzinnymi. Radca prawny i adwokat prawo rodzinne Warszawa to gwarancja rzetelności i starannego działania. Prawnicy współpracujący z naszą kancelarią posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym o rozwód i podział majątku. Każda sprawa jest wnikliwie analizowana, a następnie na podstawie tej analizy przygotowywana jest kompleksowa strategia działania.
Kancelaria prawna Warszawa to zwiększone szanse na końcowy sukces w sprawie. Jeżeli więc zastanawiają się Państwo nad wszczęciem sprawy o rozwód, podział majątku, czy inne postępowanie z prawa rodzinnego zapraszamy do kontaktu z kancelarią.