Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Ile kosztuje adwokat w sprawie rozwodowej forum?

Postępowanie rozwodowe jest często długotrwałe i bardzo stresujące dla małżonków. Dodatkowo niejednokrotnie proces sądowy wymaga przeprowadzenia licznych dowodów, stąd koniecznym w sprawach tego rodzaju jest wsparcie profesjonalnego adwokata lub radcy prawny. Na forach często można spotkać się z pytaniami ile kosztuje adwokat w sprawie rozwodowej?

Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie rozwodowej?

Na forach prawnych można znaleźć wiele opinii o tym ile kosztuje wynajęcie adwokat w sprawie rozwodowej. Tak naprawdę nie ma jednej z góry określonej kwoty wynagrodzenia, a wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy i stawek konkretnej kancelarii.

Przy rozwodach sprawy o rozwód bez orzekania o winie należą do najmniej złożonych, co przekładać się powinno również na koszt adwokata w sprawie rozwodowej. W wypadku gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie nawet na pierwszej rozprawie, a czas rozpoznania sprawy powinien być nie dłuższy niż jeden rok.

Przy rozwodzie bez orzekania o winie z reguły pobiera się wynagrodzenie ryczałtowe za prowadzenie sprawy w wysokości kilku tysięcy złotych netto oraz wynagrodzenie za stawiennictwo na rozprawie, które z reguły waha się między 400,00 zł, a 500,00 zł netto.

Koszt adwokata w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie przedstawia się już nieco inaczej. Sprawy te są dużo bardziej złożone i najczęściej też trwają znacznie dłużej.

W sprawie z orzeczeniem o winie wykazać należy na czym dokładnie polegać ma wina drugiego małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Niejednokrotnie w ramach tych spraw zgłaszane są również roszczenia o alimenty na dziecko, małżonka, czy ustalane są kwestie kontaktów z dziećmi.

Okoliczności te wymagają od adwokata, czy radcy prawnego znacznie większych nakładów pracy, co przekłada się na wyższe stawki wynagrodzenia w sprawach o rozwód z orzeczeniem o winie. Najczęściej spotykanym modelem wynagrodzenia stosowanym w sprawach o rozwód z orzeczeniem o winie jest model półrocznych abonamentów. W ramach abonamentu opłacanego przez klienta raz na pół roku, otrzymuje on kompleksową obsługę swojej sprawy w tym okresie. Abonament półroczny wynosi przeciętnie między 3 500,00 zł, a 5 000,00 zł netto za pół roku. Dodatkowo pełnomocnikowi przysługuje wynagrodzenie za stawiennictwo na rozprawie, które z reguły waha się między 400,00 zł, a 500,00 zł netto.

Ile procent od wygranej sprawy dla adwokata?

Na forach internetowych dotyczących wynagrodzenia adwokatów często można spotkać się z określeniem tzw. wynagrodzenie success fee. Wynagrodzenie success fee to inaczej tzw. premia od sukcesu albo procent od wygranej sprawy. Wynagrodzenie success fee nie jest z reguły praktykowane jako składowa wynagrodzenia w sprawach rozwodowych.

Czy warto wziąć adwokata do rozwodu?

Sprawy rozwodowe nie należą do najłatwiejszych, wiążą się również ze sporym stresem dla obydwojga małżonków. Żeby sąd orzekł rozwód, zwłaszcza z winy drugiego małżonka, trzeba swoje żądanie poprzeć szeregiem dowodów. Wszystkie te okoliczności wskazują, że warto w sprawie o rozwód skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata, czy radcy prawnego.

Pomoc taką świadczy Kancelaria MMF, która zajmuje się m.in. sprawami rodzinnymi. Adwokaci i Radcy Prawni współpracujący z kancelarią posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym o rozwód i separację. Każda sprawa jest wnikliwie analizowana, a następnie na podstawie tej analizy przygotowywana jest kompleksowa strategia działania. Jeżeli więc zastanawiają się Państwo nad wszczęciem sprawy o rozwód lub separację zapraszamy do kontaktu z kancelarią.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

 

Masz pilną sprawę?

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami!