Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Odroczenie rozwodu

Przeprowadzenie procesu rozwodowego często trwa długo i wiąże się z wyznaczeniem terminu co najmniej kilku rozpraw. Dzieję się tak najczęściej w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy. W toku postępowania rozwodowego może zdarzyć się, że wyznaczony termin rozprawy nie odpowiada jednej ze stron. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie rozprawa o rozwód – czy rozprawa może być odroczona? W jaki sposób zawalczyć o odroczenie rozwodu?

Rozprawa o rozwód – czy rozprawa może być odroczona?

Odroczenie rozwodu, podobnie jak rozpraw w innych sprawach, jest możliwe. Zgodnie z art. 214 §  1 KPC rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.

Przeprowadzenie procesu rozwodowego może zostać również wstrzymane z innej przyczyny niż te wskazane w art. 214 KPC. Sąd może zawiesić proces o rozwód na zgodny wniosek stron. Wniosek taki składany jest najczęściej, gdy strony chcą dać sobie jeszcze trochę czasu na przemyślenie, czy dalsze przeprowadzenie procesu rozwodowego to dobre rozwiązanie, czy może są wstanie uratować małżeństwo. W tym czasie małżonkowie mogą skorzystać z wsparcia jakim jest np. terapia małżeńska.

Odroczenie rozwodu może mieć miejsce również w przypadku skierowania sprawy na mediacje. Mediacje przedrozwodowe często również działają jak terapia małżeńska, a w rezultacie ich podjęcia strony ostatecznie podejmują decyzję o pozostaniu razem.

Kiedy sąd może odroczyć rozprawę?

Jak zostało już wskazane odroczenie rozwodu może nastąpić tylko z istotnej przyczyny, z urzędu lub na wniosek stron. Sąd nie ma w tym zakresie więcej pełnej dowolności. Przykładami zdarzeń uzasadniających odroczenie rozwodu mogą być m.in.:

  • wykrycia przez sąd, że wezwanie na termin strony lub pełnomocnika wysłane zostało na niewłaściwy adres;
  • choroba strony lub pełnomocnika (powinna być udokumentowana zwolnieniem lekarskim od lekarza wpisanego na listę biegłych);
  • kolizja terminu rozprawy z inną rozprawą (której termin został wcześniej wyznaczony);
  • kolizja terminu rozprawy z planami urlopowymi strony lub pełnomocnika (wypoczynek powinien zostać opłacony przed datą, w której sąd poinformował o planowanym terminie rozprawy);
  • zdarzenia losowe występujące bezpośrednio przed rozprawą np. wypadek komunikacyjny, pogrzeb bliskiej osoby itp.;

Jak skutecznie odroczyć rozprawę sądową?

Jeżeli strona postępowania rozwodowego chce doprowadzić do tego żeby przeprowadzenie procesu rozwodowego zostało przerwane powinna złożyć wniosek o odroczenie rozwodu. Przepisy nie wymagają konkretnej formy takiego wniosku, może być on złożony ustnie do protokołu rozprawy, najczęściej jednak wniosek o odroczenie rozwodu składany jest na piśmie.

W treści wniosku o odroczenie rozwodu powinno znaleźć się uzasadnienie wniosku. Mediacje, terapia małżeńska – to z pewnością jedne z tych powodów, dla których sąd uwzględni wniosek o odroczenie rozwodu. Oczywiście żeby wniosek o odroczenie rozwodu został uwzględniony wystarczy mniej doniosła przyczyna – choćby zwolnienie lekarskie.

Ile trwa odroczenie rozprawy?

Nie ma przepisów, które wskazują ile trwa odroczenie rozwodu. Duży wpływ na powyższe ma przyczyna odroczenia. Jeżeli jest nią choroba strony, czy pełnomocnika sąd najczęściej zarządzi dalsze prowadzenie procesu rozwodowego w najbliższym możliwym terminie – w zależności od kalendarza sądu będzie to od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy po pierwotnie planowanym terminie posiedzenia.

Jeżeli przyczyną, dla której wniosek o odroczenie rozwodu został złożony jest terapia małżeńska, czy mediacje przedrozwodowe sąd nie będzie popędzał małżonków, którzy próbują ratować swoje małżeństwo. Możliwe jest wtedy nawet odroczenie rozwodu bez terminu.

Co mi grozi za niestawienie się na sprawę rozwodową?

Niestawiennictwo na rozprawie rozwodowej, bez jednoczesnego złożenia wniosku o odroczenie rozwodu może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli strona była wezwana do osobistego stawiennictwa, pod rygorem pominięcie dowodu z zeznań, nieusprawiedliwiona nieobecność doprowadzić może do tego, że straci ona możliwość wypowiedzenia się przed sądem.

Warto również pamiętać, że czasem nawet wniosek o odroczenie rozwodu nie uchroni przed negatywnymi konsekwencjami niestawiennictwa na rozprawie. Zgodnie z art. 214 §  2 KPC sąd może skazać na grzywnę stronę, jeżeli powołała się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które skutkowały odroczeniem rozprawy.

Proces o rozwód – wsparcie kancelarii prawnej

Sprawy o rodzinne, tak na etapie sądowym, jak i mediacji nie należą do prostych, często są również bardzo stresujące. W związku z tym rozsądnym jest skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej Marczak Fiedorowicz z siedzibą w Warszawie. Kancelaria prawna Warszawa to zespół prawników posiadających bogate doświadczenie w obsłudze prawnej m.in. spraw z zakresu prawa rodzinnego, w tym reprezentowania klientów w sprawach o rozwód.

Adwokat prawo rodzinne Warszawa – dzięki naszej pomocy zwiększasz szansę na swój końcowy sukces. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej nie zwlekaj tylko skontaktuj się z nami, mieścimy się w Warszawie, ale pomoc prawną świadczymy dla klientów z całego kraju.

 

Maciej Fiedorowicz

Radca Prawny (WA-15162)