Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie

Pomyślne przeprowadzenie procesu rozwodowego kończy się wydaniem wyroku w przedmiocie rozwiązania małżeństwa. Wyrok ten ma doniosłe znaczenie prawne, od momentu jego uprawomocnienia się małżonkowie przestają formalnie stanowić rodzinę. Jaki wpływ ma rozwód na świadczenia zdrowotne? Czy ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie wygasa, czy możliwe jest jednak zachowanie ubezpieczenia?

Sprawdź również: Kancelaria adwokacka Warszawa Praga

Czy można zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego?

Rozważania dotyczące kwestii małżeństwo, a ochrona zdrowia rozpocząć trzeba od ustalenia obowiązujących przepisów prawa. Podstawową formą, która ma na celu zabezpieczyć świadczenia zdrowotne obywateli jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Kwestie komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne NFZ i w efekcie pełna ochrona zdrowia regulują przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6 przywołanej ustawy, osobami objętymi ubezpieczeniem są m.in. członkowie rodzin osób, dla których ubezpieczenie zdrowotne NFZ jest obowiązkowe. Za członka rodziny uważa się m.in. małżonka, co oznacza, że świadczenia zdrowotne NFZ przysługują również żonie, czy mężowi ubezpieczonego. Co więcej członkiem rodziny są oczywiście również dzieci, stąd też na podstawie przepisów ustawy możliwe jest również ubezpieczenie dzieci.

Czy można ubezpieczyć byłą żonę? Czy można ubezpieczyć byłego męża?

Zachowanie ubezpieczenia po rozwiązaniu małżeństwa to problem dużo bardziej skomplikowany. Ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie zasadniczo wygasa z momentem uprawomocnienia się rozwodu. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, byli małżonkowie nie stanowią dla siebie rodziny. Ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie dla byłego małżonka nie jest więc możliwe.

Warto przy tym nadmienić, że rozwód nie wpływa na ubezpieczenie dzieci, które w dalszym ciągu, co oczywiste, są członkami rodziny swoich rodziców. Ochrona zdrowia dzieci w wyniku rozwodu jest więc niezagrożona.

Nieco inaczej sytuacja ma się, gdy ochrona zdrowia i świadczenia zdrowotne wynikają z polisy zawartej z prywatnym ubezpieczycielem. W takim wypadku należy szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy ubezpieczenia. Może okazać się, że umowa będzie wymagała aneksowania, ale co do zasady, w ramach prywatnego ubezpieczenia możliwym jest ubezpieczenie zdrowotne dla byłego małżonka.

Co grozi za nie wyrejestrowanie członka rodziny z ubezpieczenia?

Jeżeli nie poinformujemy, że świadczenia zdrowotne NFZ wygasły musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Po pierwsze na osobę, która zaniedbała obowiązku wyrejestrowania nałożona może zostać grzywna. Po drugie ubezpieczenie zdrowotne i tak nie będzie obowiązywało. Były małżonek nie będzie więc posiadał tytułu prawnego do ubezpieczenia i czym prędzej powinien zadbać o ubezpieczenie zdrowotne z innej podstawy prawnej lub ubezpieczyć się prywatnie.

Sprawa o rozwód – wsparcie kancelarii prawnej

Sprawy o rodzinne zwłaszcza o rozwód z orzeczeniem winy, kontakty z dzieckiem, czy alimenty na dziecko, często są bardzo stresujące i skomplikowane. W związku z tym rozsądnym jest skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej Marczak Fiedorowicz z siedzibą w Warszawie. Kancelaria prawna Warszawa to zespół prawników posiadających bogate doświadczenie w obsłudze prawnej m.in. spraw z zakresu prawa rodzinnego, w tym reprezentowania klientów w sprawach o rozwód. Adwokat prawo rodzinne Warszawa – dzięki naszej pomocy zwiększasz szansę na swój końcowy sukces. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej nie zwlekaj tylko skontaktuj się z nami, mieścimy się w Warszawie, ale pomoc prawną świadczymy dla klientów z całego kraju.

 

Maciej Fiedorowicz

Radca Prawny (WA-15162)