Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie. Jakie są procedury i ograniczenia?

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka po orzeczeniu rozwodu jest możliwa. Należy jednak wykazać, że jeżeli dziecko ma mieszkać z drugim rodzice to zmiana ta musi być zgodna z dobrem dziecka. Co warto wiedzieć, chcąc zmienić miejsce zamieszkania dziecka?

Kiedy można zmienić miejsce zamieszkania dziecka?

Mówiąc o zmianie miejsca zamieszkania dziecka możemy mieć na myśli dwie sytuacje:

  1. Zmiana miejsca w ten sposób, że dziecko dotychczas przebywające z jednym rodzicem ma zmienić miejsce zamieszkania na miejsce zamieszkania drugiego rodzica.
  2. Dziecko pozostaje pod opieką tego samego rodzica, który jednak planuje przeprowadzkę pod inny adres czy do innej miejscowości.

W pierwszej sytuacji kiedy chcemy, aby dziecko przebywające u ojca zamieszkało u matki, lub odwrotnie – mieszkające u matki zamieszkało u ojca, należy złożyć do sądu stosowny wniosek w tym zakresie. Gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Sąd zmieni miejsce zamieszkania dziecka gdy uzna, że będzie zgodne to z jego dobrem (rozważyć musi takie okoliczności jak zmiana szkoły, środowiska, warunki mieszkaniowe). Rodzic, który chce zmienić miejsce zamieszkania dziecka, powinien wykazać, że doszło do zmiany okoliczności od kiedy wydane zostało ostatnie orzeczenie w przedmiocie ustalenia miejsca zamieszkania dziecka.

W drugim przypadku, jeżeli rodzic zmienia jedynie adres zamieszkania, ale pozostaje w obrębie tej samej miejscowości (np. z ul. Kwiatowej przeprowadza się na ul. Ogrodową w tym samym mieście), to nie potrzebna jest niczyja zgoda. Zmiana miejsca zamieszkania dziecka to bowiem zmiana miejscowości, w której dziecko przebywa na stałe.

Jeżeli jednak rodzic zamierza wyprowadzić się z dzieckiem do innego miasta, to jest to sprawa należąca do tzw. istotnych spraw dziecka. Wymaga ona wówczas zgody obojga rodziców – przy założeniu, że oboje rodzice posiadają pełną władzę rodzicielską. Jeżeli drugi rodzic nie zgadza się na przeprowadzkę to co do zasady, zgodę taką musi wyrazić sąd opiekuńczy. Wówczas należy do sądu skierować odpowiedni wniosek.

Potrzebujesz pomocy? – Sprawy rodzinne Warszawa Praga

Z kim ma mieszkać dziecko po rozwodzie?

To z których rodziców zamieszka dziecko po rozwodzie w pierwszej kolejności zależy od nich samych. Jeżeli istnieją uzgodnienia między rodzicami w tej kwestii to nie będzie stanowiło to problemu. Jeżeli jednak brak jest porozumienia w tej kwestii, o miejscu zamieszkania dziecka będzie rozstrzygał sąd.

Jednocześnie niepełnoletnie dzieci nie mogą zdecydować, z którym rodzicem wolą mieszkać. Zdanie dziecka nie jest wiążące, jednak sąd ustalając miejsce zamieszkania dziecka, może to zdanie uwzględnić, przy rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy. Sąd ma możliwość wysłuchania dziecka, jeżeli pozwala na to jego wiek.

Co daje ustalenie miejsca pobytu przy matce lub ojcu?

Wyrok, w którym sąd ustala miejsce zamieszkania dziecka przy ojcu lub matce, ma znaczenie m.in. w odniesieniu do poniższych kwestii:

  • Alimenty – alimenty na rzecz dziecka, będą płatne do rąk tego rodzica, który sprawuje osobistą pieczę nad dzieckiem. Rodzic ten może domagać się w późniejszym czasie też podwyższenia alimentów.
  • Kontakty z dzieckiem – rodzic, który nie mieszka z dzieckiem prawo do ustalenia sądowego kontaktów z dzieckiem. Natomiast dla rodzica sprawującego codzienną opiekę nad dzieckiem wyrok może ułatwić egzekwowanie rodzicielskiego obowiązku utrzymywania kontaktu z dzieckiem.
  • 800 plus – świadczenie to powinna pobierać osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem.

Dodatkowo ustalenie miejsca pobytu dziecka wpływa na poczucie jego bezpieczeństwa i stabilizacji. Ustalenie miejsca zamieszkania pomaga w organizacji także centrum życiowego dziecka – edukacji czy też kwestii zdrowotnych.

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka wymaga przemyślanych działań. Dlatego też warto swoje działania, a także ewentualną sprawę sądową w tym zakresie, skonsultować z prawnikiem. Nasza Kancelaria adwokacka Warszawa Praga pomaga w sprawach rodzinnych. Nasze podejście to empatia i zrozumienie, ale także jak najpełniejsza ochrona interesów klienta.

Maciej Fiedorowicz

Radca Prawny (WA-15162)