Jak uzgodnić wizyty z dziećmi po rozwodzie?
W wyroku rozwodowym, obok rozwiązania małżeństwa sąd rozstrzygnąć może o innych istotnych sprawach rodziny. Zaliczyć do nich można m.in. sprawy o kontakty z dzieckiem. Najczęściej po rozwodzie dziecko zamieszkuje na stałe z jednym rodzicem, podczas gdy kontakty z drugim są ograniczone. Czas spędzany z rodzicami jest natomiast bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Nawet jeśli sąd orzeknie o kontaktach w wyroku rozwodowym to kwestia ta może w przyszłości ulec zmianie. Zdarza się również, że wyrok rozwodowy nie porusz kwestii kontaktów z dziećmi. Kontakty z dzieckiem po rozwodzie: jak je ustalić?
Jak utrzymać kontakt z dzieckiem po rozwodzie?
Kwestie uregulowania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie załatwić można polubownie lub na drodze sądowej. Jeżeli rodzice są wstanie porozumieć się jak określić czas spędzany z dziećmi mogą przygotować plan wizyt dziecka u rodzica, z którym małoletni na stałe nie przebywa.
W wypadku braku porozumienia każdy z rodziców ma prawo wnieść do sądu sprawę o ustalenie kontaktów. W postępowaniu tym sąd, kierując się przede wszystkim interesem dziecka, określi jaki czas spędzany z dziećmi przez rodzica, który na stałe z nimi nie przebywa będzie najlepszy. W postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest ustalenie wizyt u rodzica, często sąd posiłkuje się opinią biegłych psychologów i psychiatrów tzw. OZSS. Biegli przeprowadzają rozmowę z dziećmi i każdym z rodziców, a następnie wskazują na najbardziej optymalny (ich zdaniem) plan wizyt rodziców u dziecka.
Nic nie stoi również na przeszkodzie żeby w toku postępowania sądowego przeprowadzić mediacje mające na celu polubowne ustalenie wizyt rodzica i dziecka. W wypadku dojścia do porozumienia w zakresie tego jaki czas spędzany z rodzicami będzie najkorzystniejszy dla dziecka, postępowanie w przedmiocie ustalenia kontaktów z dzieckiem po rozwodzie zakończy się podpisaniem ugody.
Jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kontakty z dzieckiem ustalone orzeczeniem sądu mogą być prawnie egzekwowane od drugiego z rodziców. Zgodnie z art. 59815 KPC w przypadku niewykonywania lub niewłaściwego wykonywania obowiązków w zakresie kontaktów z dzieckiem, wynikających z orzeczenia albo ugody zawartej przed sądem lub mediatorem sąd opiekuńczy może zagrozić nakazaniem zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Co istotne naruszenie obowiązków w zakresie kontaktów z dzieckiem dotyczyć może zarówno rodzica na stałe sprawującego pieczę nad dzieckiem (np. gdy utrudnia realizowanie kontaktów drugiemu z rodziców), jak i rodzica, którego kontakty zostały ustalone orzeczeniem lub ugodą (np. gdy uchyla się od ich realizacji).
Żeby wyegzekwować kontakty z dzieckiem w pierwszej kolejności należy więc wnieść wniosek do sądu o zagrożenie karą finansową. W jego treści należy wskazać na czym polega naruszenie obowiązku kontaktu, wskazać propozycję wysokości kary finansowej oraz załączyć odpis orzeczenia/ugody regulujących kwestię kontaktów z dzieckiem. Po wysłuchaniu obydwu stron, sąd wydaje postanowienie o uwzględnieniu lub oddaleniu wniosku, na które przysługuje zażalenie.
Jeżeli zagrożenie karą finansową przez sąd opiekuńczy nie przyniosło oczekiwanych skutków, należy złożyć do sądu kolejny wniosek – o nakazanie zapłaty kary. Sąd przeprowadza w takim wypadku rozprawę, wysłuchuje na niej obydwie strony i wydaje postanowienie. Prawomocne postanowienie w przedmiocie nałożenia kary umożliwia skierowanie sprawy do komornika, celem wyegzekwowania kary od rodzica naruszającego obowiązki w zakresie kontaktów z dzieckiem.
Czy 13 letnie dziecko może decydować z kim chce mieszkać?
Kwestie wzięcia pod uwagę zdania dziecka w procesie cywilnym reguluje art. 2161 § 1 KPC, który wskazuje, że w sprawach dotyczących osoby małoletniego dziecka wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Jeżeli przed sądem dziecko odmawia udziału w wysłuchaniu, sąd odstępuje od tej czynności. Przywołany przepis wskazuje dalej w § 2, że sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.
Tym samym możliwym jest wysłuchanie dziecka przez sąd, wszystko tak naprawdę będzie zależało od stopnia rozwoju dziecka i jego chęci do wzięcia udziału w sprawie. Najczęściej sądy ograniczają się do wysłuchania dzieci przez biegłych, w przypadku starszych dzieci może zdarzyć się jednak, że sąd wysłucha je osobiście. W takim wypadku sąd, oceniając należycie wartość dowodową takich zeznań oraz biorąc pod uwagę całokształt dowodów zebranych w sprawie może wziąć również pod uwagę zdanie dziecka.
Czy dziecko ma prawo decydować o kontaktach z ojcem?
Jak zostało już wyżej wskazane, zdanie dziecka w przedmiocie tego jaki plan wizyt będzie najbardziej optymalny, może zostać wzięte pod uwagę przez sąd. Sąd będzie również analizował opinię OZSS sporządzoną po rozmowie z dzieckiem. W toku opinii biegli z pewnością zapytają dziecko ustalenie wizyt z ojcem w jakim zakresie najbardziej mu odpowiada.
Kontakty z dzieckiem po rozwodzie – pomoc kancelarii prawnej
Sprawy sądowe dotyczące praw dziecka, jak m.in. sprawy o kontakty z dzieckiem nie należą do prostych postępowań. Generują one też znaczne pokłady stresu, jak również często wiążą się z koniecznością przeprowadzenia wielu dowodów. Warto więc w tym zakresie skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii z doświadczeniem w sprawach rodzinnych. Dobrze uzasadniony pozew i odpowiednie wykazanie możliwości zarobkowych rodzica dziecka może pozwolić uzyskać zdecydowanie większe kwoty alimentów.
Pomoc taką świadczy Kancelaria Marczak Fiedorowicz, która zajmuje się m.in. sprawami rodzinnymi. Radca prawny i adwokat prawo rodzinne Warszawa to gwarancja rzetelności i starannego działania. Prawnicy współpracujący z naszą kancelarią posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Każda sprawa jest wnikliwie analizowana, a następnie na podstawie tej analizy przygotowywana jest kompleksowa strategia działania.
Kancelaria prawna Warszawa to zwiększone szanse na końcowy sukces w sprawie. Jeżeli więc zastanawiają się Państwo nad wszczęciem sprawy o rozwód, alimenty, kontakty z dzieckiem, czy inne postępowanie z zakresu prawa rodzinnego zapraszamy do kontaktu z kancelarią.