Jak podzielić nieruchomość po rozwodzie?
Prawomocne orzeczenie rozwodu prowadzi do rozwiązania małżeństwa, z reguły nie jest jednak ostatnią sprawą sądową pomiędzy (byłymi już) małżonkami. Po rozwodzie trzeba jeszcze najczęściej przeprowadzić podział majątku. Podział majątku jest tym bardziej skomplikowany, im więcej elementów wchodzi w jego skład. Do najbardziej skomplikowanych zaliczamy sprawy o podział majątku wspólnego, gdy małżonkowie mają wspólne mieszkanie, czy inną nieruchomość.
Z uwagi na powyższe warto odpowiedzieć sobie na pytania co z mieszkaniem po rozwodzie? Jak wygląda podział? Czy koniecznym jest ustalenie opiekuna nieruchomości?
Jak najlepiej podzielić majątek po rozwodzie?
Podział majątku wspólnego może zostać przeprowadzony na kilka sposobów. W sytuacji gdy byli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału majątku małżeńskiego, podział majątku może odbyć się w drodze polubownej – umowy o podział majątku wspólnego spisanej przed notariuszem. Gdy podział majątku małżeńskiego doprowadzi do sytuacji, w której jedna z osób otrzyma majątek wyższej wartości przeprowadza się tzw. podział majątku małżeńskiego ze spłatami i dopłatami. Warto pamiętać, że jeżeli w skład majątku małżonków wchodzi mieszkanie, czy inna nieruchomość to umowa o podział majątku wspólnego obligatoryjnie musi mieć formę aktu notarialnego.
Podział majątku małżeńskiego jest znacznie trudniejszy, gdy małżonkowie nie potrafią porozumieć się w przedmiocie podział majątku. Dzieje się tak najczęściej przy dużych majątkach np. takich, w skład których wchodzi nieruchomość. Byli małżonkowie często spierają się o to co będzie bardziej korzystne, sprzedaż mieszkania, czy wynajem mieszkania. W sytuacji konfliktowej, podział majątku wspólnego dokonywany jest przed sądem, na wniosek złożony przez jednego z byłych małżonków.
Należy liczyć się z tym, że sądowy podział majątku małżeńskiego to proces długotrwały i kosztowny. Z reguły w sprawach sądowych o podział majątku wspólnego konieczna jest również wycena poszczególnych składników majątku przez biegłego – zwłaszcza gdy w skład majątku wchodzi mieszkanie, czy inna nieruchomość.
Potrzebujesz pomocy? – Kancelaria adwokacka Warszawa Praga
Jak sąd dzieli mieszkanie po rozwodzie?
Sąd rozpoznając sprawę o podział majątku małżeńskiego na wstępie zakłada, że udziały małżonków w majątku są równe. Jeżeli jednak jeden z małżonków ponosił większe nakłady na majątek niż drugi i będzie wstanie to udowodnić, to sąd taką okoliczność także powinien wziąć pod uwagę. Sądowy podział majątku małżeńskiego również może zostać dokonany z obowiązkiem spłat i dopłat.
Co w sytuacji, gdy głównym składnikiem majątku jest mieszkanie? Jak wygląda podział? Wiele zależy od konkretnej sprawy. Najczęściej sąd dąży do tego, żeby jeden z byłych małżonków otrzymał mieszkanie i spłacił udział drugiego. Jeżeli żaden z byłych małżonków nie byłby wstanie w rozsądnym terminie dokonać spłat, sąd może zasądzić sprzedaż mieszania i podzielenie uzyskanej kwoty pomiędzy małżonków.
Kto zostaje w domu po rozwodzie?
Odpowiedź na pytanie kto zostaje w domu po rozwodzie zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli mieszkanie wchodzi w skład majątku osobistego jednego z byłych małżonków, to w ogóle nie rozstrzyga się o nim w postępowaniu o podział majątku wspólnego. W domu po rozwodzie ma prawo w takim przypadku przebywać ten małżonek, który jest jego wyłącznym właścicielem.
Większy problem powstaje, gdy mieszkanie, czy nieruchomość innego rodzaju wchodzą do majątku wspólnego. W wypadku gdy małżonkowie są gotowi na polubowne rozwiązanie sprawy o podział majątku wspólnego, o tym kto zostaje w domu po rozwodzie rozstrzygają między sobą. W przeciwnym wypadku decyduje o tym sąd.
Często zdarza się, że opiekun nieruchomości po rozwodzie to ta osoba, przy której zostają małoletnie dzieci. Wpływ na decyzję kto zostaje w domu po rozwodzie może mieć też sytuacja finansowa byłych małżonków. Przykładowo byłemu małżonkowi, który posiada na wyłączną własność mieszkanie, może być łatwiej opuścić wspólny dom, niż osobie, w skład majątku której nie wchodzi inna nieruchomość.
Podział majątku Warszawa – wsparcie kancelarii prawnej
Sprawy o podział majątku nieraz trwają wiele lat. Postępowania sądowego tego rodzaju są wyjątkowo stresujące dla stron, wiążą się też często z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanego i złożonego postępowania dowodowego, w tym z opinii biegłego. Warto więc w tym zakresie skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii.
Pomoc taką świadczy Kancelaria Marczak Fiedorowicz z, która zajmuje się m.in. sprawami rodzinnymi. Adwokaci i Radcowie Prawni współpracujący z kancelarią posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym o rozwód i podział majątku. Każda sprawa jest wnikliwie analizowana, a następnie na podstawie tej analizy przygotowywana jest kompleksowa strategia działania.
Kancelaria prawna Warszawa to większe szanse na końcowy sukces w sprawie. Jeżeli więc zastanawiają się Państwo nad wszczęciem sprawy o rozwód, podział majątku, czy inne postępowanie z prawa rodzinnego zapraszamy do kontaktu z kancelarią.