Zmiany testamentu po rozwodzie
Konsekwencją uprawomocnienia się wyroku rozwodowego jest rozwiązanie małżeństwa. Wpływa to nie tylko na bieżące relacje byłych małżonków, ale również na kwestie dziedziczenia. Sprawy z pogranicza prawa rodzinnego i spadkowego są dość złożone i wielowątkowe. Z tego powodu, jeżeli planujemy złożyć pozew rozwodowy zawsze warto udać się na konsultację prawną do kancelarii specjalizującej się w sprawach rodzinnych i spadkowych.
Niniejszy artykuł odpowie natomiast na takie pytania jak czy dziedziczenie testamentowe rozwiedzionego małżonka jest możliwe i czy testament po rozwodzie może być zmieniony?
Czy po rozwodzie testament jest ważny?
Wiele osób zadaje sobie pytanie co z testamentem po rozwodzie? Czy dziedziczenie testamentowe rozwiedzionego małżonka jest możliwe? Jak najbardziej, testament po rozwodzie jest bowiem w dalszym ciągu ważny.
Jeżeli więc sporządziliśmy testament będąc w związku małżeńskim, a chcemy żeby testament po rozwodzie przestał obowiązywać, konieczną jest jego zmiana. W przeciwnym wypadku były małżonek odziedziczy na podstawie testamentu wszystko to co zostało mu pierwotnie zapisane.
Co istotne sytuacja jest zupełnie inna gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym. W wyniku orzeczenia rozwodu były małżonek traci bowiem prawo do dziedziczenia z ustawy po swoim mężu lub żonie. Warto zauważyć, że pod pewnymi warunkami skutek taki nastąpi nawet przed uprawomocnieniem się rozwodu. Zgodnie bowiem z art. 940 KC małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.
Przepis powyższy zabezpiecza sytuację, w której małżonek wnoszący pozew o rozwód umrze nim sprawa rozwodowa się zakończy. Z wnioskiem o wyłączenie drugiego z małżonków od dziedziczenia może wystąpić w takim przypadku każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia.
Kiedy można zmienić testament?
Spadkodawca ma prawo do zmiany testamentu dowolną liczbę razy. Nie ma żadnych ograniczeń co do możliwości zmiany testamentu, istotne jest jedynie żeby testament został sporządzony w formie dopuszczalnej przez prawo. Najpopularniejszą formą testamentu jest testament notarialny, sporządzony w obecności notariusza. Możliwym jest również sporządzenie testamentu w całości własnoręcznie, a pod pewnymi warunkami nawet w formie ustnej.
Zmiany testamentu najczęściej występują wtedy gdy spadkodawca chce zmienić krąg spadkobierców ustawowych. Zdarza się również, że testamentem objęta jest tylko część majątku, a ewentualne zmiany testamentu dotyczą wtedy dodania lub ujęcia z treści testamentu poszczególnych składników majątku przyszłego spadkodawcy.
Czy mogę dokonać zmiany w testamencie po rozwodzie?
Z uwagi na fakt, że dziedziczenie testamentowe rozwiedzionego małżonka jest możliwe, orzeczenie rozwodu stanowi często przyczynę do zmiany testamentu. Testament po rozwodzie zmieniany jest z reguły z uwagi na pogorszenie się relacji lub osłabienie więzi między byłymi małżonkami, co często, choć nie zawsze, występuje po orzeczeniu rozwodu.
Oczywiście testament po rozwodzie może pozostać w niezmiennym kształcie, jednak trzeba pamiętać o konsekwencjach takiej decyzji. W wypadku jeżeli były małżonek, jeszcze w czasie trwania małżeństwa, został ujęty w testamencie, którego nie zmieniono po rozwodzie, będzie miał on prawo do dziedziczenia.
Kiedy nie można zmienić testament?
Nie ma przepisów, które zakazują zmiany testamentu. Można więc zmienić testament po rozwodzie, w trakcie trwania małżeństwa, czy w dowolnym innym momencie. Istotnym jest natomiast, że testament musi być sporządzony w sposób ważny i skuteczny, zgodny z przepisami prawa.
O nieważności testamentu możemy mówić, gdy nie zostanie zachowana jego właściwa forma (w zależności od okoliczności – notarialna, własnoręczna na piśmie lub w ściśle wskazanych wypadkach ustna) albo jeżeli przy sporządzeniu testamentu wystąpią tzw. wady oświadczenia woli. Testament będzie więc nieważny, jeżeli spadkodawca sporządził go w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli, pod wpływem groźby lub błędu albo przez inną osobę niż spadkodawca.
Dziedziczenie po rozwodzie – wsparcie kancelarii prawnej
W sprawach rodzinnych, w tym o rozwód lub separację pomoc prawną świadczy kancelaria prawna Marczak Fiedorowicz z siedzibą w Warszawie. Kancelaria prawna Warszawa to zespół prawników kancelarii posiadających bogate doświadczenie w obsłudze prawnej m.in. spraw z zakresu prawa rodzinnego i prawa spadkowego, w tym w zakresie reprezentowania klientów przed sądami.
Adwokat prawo rodzinne Warszawa – dzięki naszej pomocy zwiększasz szansę na swój końcowy sukces. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej nie zwlekaj tylko skontaktuj się z nami, mieścimy się w Warszawie, ale pomoc prawną świadczymy dla klientów z całego kraju.