Pieniężne zadośćuczynienie za małżeńską krzywdę
Prawomocne orzeczenie rozwodu prowadzi do rozwiązania małżeństwa, rozwód jest przy tym najlepszym dowodem na to, że małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Konkretne przyczyny orzeczenia rozwodu mogą być różne, czasem jest to zwyczajnie niezgodność charakterów, innym razem powody mogą być dużo poważniejsze.
Gdy w małżeństwie dzieje się źle, dochodzi do aktów przemocy fizycznej, czy psychicznej samo orzeczenie rozwodu może być niewystarczające dla ofiary sprawcy przemocy. Podobnie rzecz ma się, gdy co prawda do przemocy, czy innych czynów zabronionych nie dochodziło, ale np. jeden z małżonków nie interesował się w ogóle drugim w ciężkiej sytuacji życiowej np. poważnej chorobie. W takim wypadku wiele osób zastanawiać się może, czy należy się im jakakolwiek rekompensata za zaniedbania?
Z uwagi na powyższe warto również odpowiedzieć sobie na pytania czy za zaniedbania małżeńskie należą się roszczenia odszkodowawcze? Czy istnieje coś takiego jak odszkodowanie rozwodowe?
Czy mogę domagać się rekompensaty za zaniedbania ze strony małżonka w trakcie małżeństwa?
Na wstępie już warto wyjaśnić, że polskie prawo nie zna pojęcia odszkodowanie rozwodowe. Nie oznacza to jednak, że w pewnych sytuacjach odszkodowanie za zaniedbania, a zwłaszcza za przypadki znęcania się fizycznego lub psychicznego nie jest możliwe.
Z pomocą w tym zakresie przychodzi nam art. 445 § 1 KC, który stanowi, że sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Przez krzywdę należy rozumieć cierpienia psychiczne i ból fizyczny jakich doświadczamy na skutek różnego rodzaju przykrych, by nie powiedzieć traumatycznych zdarzeń. Doświadczenie krzywdy w małżeństwie od współmałżonka z pewnością może więc być podstawą roszczenia o odszkodowanie za zaniedbania.
Rekompensata za zaniedbania – jak jej dochodzić?
Dochodzenie roszczeń, w szczególności sprawy o roszczenia odszkodowawcze, czy z tytułu zadośćuczynienia za krzywdę, wiąże się najczęściej z rozbudowanym procesem dowodowym. Przed sądem należy wykazać rozmiar i rodzaj doświadczonych krzywd, osobę odpowiedzialną za ich wystąpienie oraz wykazać związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy krzywdą (lub szkodą), a konkretnym zachowaniem danej osoby.
Rekompensata za zaniedbania małżeńskie, a ściślej zadośćuczynienie za krzywdy, których doświadczyło się w małżeństwie, zależna będzie co do wysokości od rozmiaru cierpień jakie wykaże się przed sądem. Ciężko znaleźć dwie jednakowe sprawy o dochodzenie roszczeń, trudno więc z góry wskazać zadośćuczynienie w jakiej kwocie może przysługiwać w konkretnym wypadku.
Z pewnością jeżeli rozważamy założenie sprawy o roszczenia odszkodowawcze warto w pierwszej kolejności udać się na poradę do doświadczonej w sprawach tego rodzaju kancelarii prawnej. Adwokaci i radcowie prawni mający wiedzę z zakresu spraw o dochodzenie roszczeń, na podstawie otrzymanych informacji i dokumentów, będą wstanie dokonać wstępnej wyceny tego, jaka rekompensata za zaniedbania będzie możliwa do uzyskania przed sądem. Pomogą oni również przejść przez trudy procesu sądowego.
Rozwód Warszawa – wsparcie kancelarii prawnej
Postępowanie rozwodowe trwa często nawet kilka lat. Sprawy tego rodzaju są wyjątkowo stresujące dla stron, wiążą się też często z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanego i złożonego postępowania dowodowego, w tym z opinii biegłego. Dobrym pomysłem w takim wypadku jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii.
Pomoc taką świadczy Kancelaria Marczak Fiedorowicz, która zajmuje się m.in. sprawami rodzinnymi. Adwokaci i Radcy Prawni współpracujący z kancelarią posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym o rozwód i podział majątku. Każda sprawa jest wnikliwie analizowana, a następnie na podstawie tej analizy przygotowywana jest kompleksowa strategia działania.
Kancelaria prawna Warszawa to większe szanse na końcowy sukces w sprawie. Jeżeli więc zastanawiają się Państwo nad wszczęciem sprawy o rozwód, podział majątku, czy inne postępowanie z zakresu prawa rodzinnego zapraszamy do kontaktu z kancelarią.