Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Przygotowanie do spotkania z prawnikiem rozwodowym – co wziąć ze sobą?

Przygotowanie się do spotkania z prawnikiem rozwodowym może pomóc w efektywnym wykorzystaniu czasu i uzyskaniu potrzebnych informacji. Dlatego też warto wiedzieć więcej na ten temat. 

Jak przygotować się do rozmowy z adwokatem w sprawie rozwodu?

Przygotowanie się do rozmowy z adwokatem w sprawie rozwodu nie jest konieczne, aczkolwiek dobrze jest przed spotkaniem pochylić się, chociaż chwilę na pewnymi kwestami. Dzięki temu konsultacja z adwokatem może okazać się bardziej efektywna.

  • Lista pytań do prawnika

Często chcemy wiele przekazać prawnikowi podczas spotkania, dlatego zdarza się, że zapominamy zadać któregoś z pytań, które wcześniej nas nurtowały. Dobrze jest zatem wypisać sobie na spokojnie w domu listę pytań do adwokata, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi. Dzięki takiej liście pytań mamy pewność, że wszystkie istotne dla nas kwestie zostaną poruszone.

  • Istotne wydarzenia

Przed spotkaniem z prawnikiem w sprawie rozwodowej dobrze jest przypomnieć sobie pewne daty i wydarzenia, które mogą mieć znaczenie dla sprawy. Przykładowo takimi datami może być – data ślubu, data ustanowienia rozdzielności majątkowej, data wyprowadzki z domu.

  • Cele i oczekiwania

Przygotuj się do wyrażenia swoich celów i oczekiwań odnośnie rozwodu. To pomoże prawnikowi zrozumieć, czego szukasz i jak może Ci pomóc. Przykładowo jak miałaby wyglądać kwestia opieki nad dziećmi czy też jeżeli sprawa dotyczy podziału majątku, które składniki majątku komu mają przypaść.

  • Dokumenty

Jeżeli posiadamy jakiekolwiek dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla sprawy rozwodowej, dobrze jest wziąć je ze sobą. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się one zbędne, dobrze jest, aby adwokat swoim okiem ocenił ich przydatność.

  • Odpowiednia ilość czasu

Porady w sprawach rozwodowych zwykle trwają przynajmniej godzinę. Ważne, aby klient zarezerwował sobie na taką poradę odpowiednią ilość czasu. Poruszane kwestie to kwestie niezwykle delikatne, dlatego też nasza kancelaria nie wywiera presji czasu. Zawsze staramy się w komfortowej atmosferze, poradzić i odpowiedzieć klientowi na kluczowe dla niego pytania, a także znaleźć rozwiązania dostosowane do sytuacji, w jakiej się znalazł.

Potrzebujesz pomocy? – Sprawy rodzinne Warszawa Praga

Jakie dokumenty zabrać za spotkanie z prawnikiem rozwodowym?

Lepiej jest zabrać więcej dokumentów aniżeli mniej. Rolą prawnika jest ocena, które z dokumentów będą istotne dla sprawy, a które nie. W sprawach rozwodowych dobrze jest na spotkanie zabrać takie dokumenty jak:

  • akt małżeństwa
  • akty urodzenia dzieci 
  • pozew rozwodowy (jeżeli już go otrzymaliśmy)
  • dokumenty ze wcześniejszych spraw sądowych (np. jeżeli wcześniej toczyły się sprawy o alimenty, kontakty z dziećmi, ograniczenie lub pozbawianie władzy rodzicielskiej, o rozstrzygnięcie w istotnych sprawach dziecka)
  • akt ustanowienia rozdzielności majątkowej (jeżeli taki był zawierany)

Oczywiście są to przykładowe dokumenty. Każdy rozwód jest inny, zatem to, jakie dokumenty będą przydatne, prawnik określi po zapoznaniu się ze sprawą. W przypadku alimentów na małżonka czy dzieci przydatne będą np. dokumenty takie jak zeznania podatkowe za ubiegły rok, czy faktury kosztowe.

Co robi adwokat w sprawie rozwodowej?

W sprawie rozwodowej nie trzeba posiadać pełnomocnika. Jednak pomoc adwokata albo radcy prawnego często jest nieoceniona. Przede wszystkim znają oni procedury i przepisy prawa, zatem ich obecność daje małżonkowi pewnego rodzaju spokój, że jest osoba, która czuwa nad biegiem sprawy. Co więcej, dzięki obecności adwokata czy radcy prawnego, w szczególności na rozprawie, zmniejsza się stres małżonka.

W sprawie rozwodowej pełnomocnik reprezentuje klienta w sądzie, składa pisma procesowe, w tym wnioski dowodowe, czuwa nad przebiegiem sprawy, w tym reaguje na bieżące problemy i radzi, jak je rozwiązać. Często też zdarza się, że małżonkom w trakcie sprawy rozwodowej uda się wypracować wspólne porozumienie przykładowo w kwestii opieki nad dziećmi. Adwokat nie tylko sporządza pisemne porozumienie, ale także negocjuje jego warunki, co często byłoby niemożliwe między samymi małżonkami.

Czy adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa?

Wiele osób boi się lub też wstydzi powiedzieć o swoich sekretach. Zupełnie niepotrzebnie. Adwokat rozwodowy lub radca prawny od rozwodu będzie przede wszystkim oczekiwał tego, aby powiedzieć mu wszystko, co istotne. Szczere przedstawienie sytuacji pomoże prawnikowi w ocenie naszej sytuacji i rzetelnej poradzie.

Adwokata i radcę prawnego obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że obowiązani są oni zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedzieli się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Dlatego też wszystko zostaje w przysłowiowych czterech ścianach.

Nasza Kancelaria adwokacka Warszawa Praga świadczy pomoc w sprawach rozwodowych. Każdą sprawę rozpatrujemy i analizujemy indywidualnie, bowiem sytuacja każdej rodziny jest inna. Prowadzimy klienta przez cały proces rozwodowy. Zawsze staramy się przedstawić strategie i rozwiązania, które będą dostosowane do potrzeb klienta.

Maciej Fiedorowicz

Radca Prawny (WA-15162)