Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Rozwód – co trzeba wiedzieć?

Zanim przystąpisz do rozwodu, warto się dobrze przygotować zarówno emocjonalnie, jak i prawnie. Skorzystanie z pomocy prawnika oraz zrozumienie procesu rozwodowego może znacząco ułatwić ten trudny okres. Jeżeli myślisz na temat rozwodu, warto wiedzieć nieco więcej na ten temat.

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

Każdy rozwód jest inny, nie ma zatem jednak właściwej odpowiedzi na pytanie – co wolno, a czego nie wolno robić w trakcie trwania rozwodu. Warto jednak wskazać, że wszelkie kroki należy podejmować rozważnie i przemyślanie, a nie działać pod wpływem chwili czy wzburzenia. Pomoc profesjonalnego prawnika ma tu ogromne znaczenie, ponieważ specjalista jest w stanie spojrzeć na sytuację z zupełnie innej perspektywy, uwzględniając fakty. Często zdarza się, że jeden z małżonków, chcąc szybko zakończyć sprawę, zgadza się na niższe alimenty lub rezygnuje z ustalenia kontaktów z dziećmi, co później prowadzi do powstawania kolejnych konfliktów i nieporozumień.

Należy zaznaczyć, że jeżeli małżonkowie posiadają dzieci należy pomyśleć o ich właściwym przygotowaniu do rozstania rodziców. Przede wszystkim należy chronić dzieci przed problemami dorosłych. Dla dobra dziecka kluczowe jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i troski, nie angażując go w cały proces rozwodowy i unikając tworzenia negatywnego nastawienia do któregoś z rodziców. Dodatkowo, nieuzasadnione ograniczanie kontaktu z jednym z rodziców nie powinno mieć miejsca, ponieważ oboje rodzice mają prawo i obowiązek dbać o dobro dziecka oraz utrzymywać z nim kontakt.

Potrzebujesz pomocy? – Sprawy rodzinne Warszawa Praga

Jak wygląda proces rozwodowy?

Proces rozwodowy w dużym skrócie można ująć w następujących punktach:

 • Decyzja o rozwodzie
 • Złożenie pozwu rozwodowego do sądu
 • Rozprawa rozwodowa – rozprawa może być jedna, ale może być ich również i kilka w zależności od tego, jakie dowody sąd będzie przeprowadzał
 • Orzeczenie sądu

Proces rozwodowy może trwać kilka miesięcy, lecz może ciągnąć się także i kilka lat. Wszystko zależy od tego jak dużo jest między stronami kwestii spornych oraz ile dowodów będzie w sprawie przeprowadzanych. W przypadku gdy w sprawie zachodzi konieczność zwrócenia się do biegłego o wydanie opinii lub też przesłuchanie wielu świadków to należy liczyć się z tym, że proces rozwodowy będzie trwał dłużej.

Czy sąd może nie orzec rozwodu?

Aby orzec rozwód musi nastąpić między małżonkami trwały i zupełny rozkład pożycia. Jednak są przypadki, w których mimo tego sąd nie orzeknie rozwodu. Przypadki te są stosunkowo rzadkie, a większość spraw rozwodowych kończy się jednak orzeczeniem rozwodu. Warto jednak wiedzieć co to za sytuacje. Sąd nie orzeknie rozwodu:

 • rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraża zgody na rozwód, a jego odmowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego,
 • wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków
 • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

O co pytać adwokata w sprawie rozwodu?

Podczas spotkania z adwokatem w sprawie rozwodu istnieje wiele kwestii, które warto poruszyć, aby uzyskać kompleksową wiedzę i zrozumieć, na czym polega i jak wygląda proces rozwodowy. Przede wszystkim pytaj o to co najbardziej Cię martwi, nurtuje. Oto kilka kluczowych pytań, które możesz zadać na spotkaniu z adwokatem czy radcą prawnym w sprawie rozwodu:

 • Jak będzie przebiegał proces rozwodowy w moim przypadku?
 • Jak długo może potrwać ten proces?
 • Jakie są wymagane dokumenty?
 • Jakie są zasady dotyczące podziału majątku?
 • Czy istnieje coś, co mogę zrobić, aby przygotować się do rozwodu?
 • Czy istnieje coś, co mogę zrobić, aby przygotować się do podziału majątku?
 • Na jakie alimenty na dzieci/na siebie mogę liczyć?
 • Jakie są zagrożenia w mojej sytuacji?
 • Jakie są koszty związane z obsługą prawną w sprawie rozwodu?
 • Czy istnieją jakieś kwestie, na które powinno się zwrócić uwagę w długoterminowej perspektywie po rozwodzie?

Przed spotkaniem dobrze jest spisać swoje pytania, aby niczego nie przeoczyć. Wiele pytań z pewnością pojawi się także w trakcie samej rozmowy z adwokatem. Rolą dobrego prawnika rozwodowego jest nie tylko opisanie samych kwestii prawnych, ale w szczególności odniesienie ich do konkretnej sprawy, zaproponowanie konkretnych rozwiązań problemów.  Nasza Kancelaria adwokacka Warszawa Praga pomaga w przejściu przez proces rozwodowy. Rozumiemy specyfikę spraw rozwodowych i staramy się, aby nasze usługi pozostawały na jak najwyższym poziomie. Naszym priorytetem jest dbanie o interes klienta.

Masz pilną sprawę?

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami!