Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00

Centralny Port Komunikacyjny – kiedy powstanie?

Centralny Port Komunikacyjny to ogromna inwestycja, która ma powstać ok. 40 km od Warszawy. Prace dotyczące Centralnego Portu Lotniczego wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą (w tym kolejową, drogową) już dawno zostały rozpoczęte. Nie są to jednak prace terenowe.

Przypomnieć należy, że 21 czerwca 2018 roku weszła w życie ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która ma ułatwić jego budowę. Ustawa ta określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości w drodze dobrowolnych negocjacji.

Sprawdź również: Centralny Port Komunikacyjny – odszkodowanie

Centralny Port Komunikacyjny – kiedy?

Pierwsze prace terenowe przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym mają rozpocząć się już w 2023 r. W listopadzie 2022 r. spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Biuro Happold na tzw. master architekta nowego portu lotniczego. Wartość umowy  to ok. 150 mln euro. Projekt kluczowych obiektów Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być gotowy w połowie 2023 r.

Zgodnie z Koncepcją CPK realizacja przedsięwzięć składających się komponent lotniskowy jest przewidziana do końca 2027 r. Realizacja przedsięwzięć inwestycyjnych składających się na komponent kolejowy ma nastąpić do końca 2034 r. Pierwsi pasażerowie mają skorzystać z nowego lotniska w drugiej połowie 2028 roku.

Centralny port Komunikacyjny – program dobrowolnych nabyć

Jednocześnie już obecnie działa Program Dobrowolnych Nabyć. Program Dobrowolnych Nabyć to program pozyskiwania ziemi pod Port Solidarność. Program ten opiera się na zasadnie dobrowolności nabycia po obu stronach transakcji i transparentność procedury. Zatem właściciele i użytkownicy wieczyści mogą sprzedać swoją nieruchomość nie czekając aż będzie ona wywłaszczona w trybie przewidzianym w ustawie. Warto podkreślić, że w ramach programu można nie tylko sprzedać nieruchomość, ale także uzyskać działkę zamienną. Wartość każdej nieruchomości określana jest przez rzeczoznawców w oparciu o operaty szacunkowe. Zatem warto szczegółowo przeanalizować taki operat. Zdarzyć się bowiem może, że operat będzie zawierał błędy – czy to rachunkowe czy też merytoryczne (np. nieuwzględnienie cech szczególnych nabywanej nieruchomości). Nasza kancelaria świadczy pomoc prawną zarówno przy analizie operatów szacunkowych, jak też w procesie negocjacyjnym oraz na każdym etapie związanym z uzyskaniem odszkodowania za nieruchomość, która docelowo będzie przeznaczona pod Centralny Port Komunikacyjny.

 Centralny Port Lotniczy – lokalizacja

Lokalizacja CPK. Obecnie cały czas trwają konsultacje z mieszkańcami. Należy przypomnieć, że planowana inwestycja obejmie głównie teren gminy Baranów, Teresin i Wiskitki. Teren będą wywłaszczane m.in. w miejscowościach – Buszyce, Drybus, Kaski, Nowa Pułapina , Strumiany Dolne i Górne, Wyczułki, Elżbietów, Maurycew, Pawłówek, Skrzelew, Szymanów, Szymanów, Duninopol, Janówek, Nowa Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada, Podbuszyce, Podoryszew, Stara Wieś, Stary Drzewicz.

Kancelaria Adwokacka Warszawa Północ

Masz pilną sprawę?

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami!